Festiwal Czterech Kultur ??

 

List otwarty w sprawie udziału Teatru Ósmego Dnia w Festiwalu Łódź Czterech Kultur do p. Hanny Zdanowskiej, Prezydent m. Łodzi

 

Jerzy Kropiwnicki Łódź, 02-05-2013
List otwarty w sprawie udziału Teatru Ósmego Dnia w Festiwalu Łódź Czterech Kultur do p. Hanny Zdanowskiej, Prezydent m. Łodzi

Szanowna Pani Prezydent
W dodatku do Gazety Wyborczej z 30-04-2013 pt. FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR zamieszczona została m.in. zapowiedź udziału w nim Teatru Ósmego Dnia. Mają oni wystąpić na podwórku budynku przy ul. Zgierskiej 88. Uważam ten występ w ramach tego właśnie Festiwalu za dalece niestosowny.
Festiwal nawiązujący swą nazwą do organizowanych przez śp. Witolda Knychalskiego Festiwali Dialogu Czterech Kultur powinien zachować podstawowe przesłanie tamtych wydarzeń kulturalnych, które stały się w swoim czasie wizytówką, a nawet marką naszego miasta rozpoznawalną także daleko poza granicami Polski. Tym przesłaniem, było poszanowanie odmienności różnych kultur i przekonanie, że każda z nich wniosła cenny wkład do skarbca kultury i historii naszego miasta i że może się przyczynić do budowania wspólnej lepszej przyszłości ludzi o różnych korzeniach etnicznych.
Takie przesłanie wymaga zachowania szczególnej troski o poszanowanie uczuć religijnych. Wszak powszechnie wiadomo, że religią większości Rosjan było prawosławie, Niemców – protestantyzm, Żydów – religia mojżeszowa, a Polaków – katolicyzm. Za niedopuszczalne uznano kpiny z wierzeń religijnych a także obrażanie zwierzchników i innych autorytetów tych kościołów oraz związków wyznaniowych.
Pani Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, swoją wypowiedzią opublikowaną na blogu obraziła uczucia katolików używając obraźliwych określeń, wulgarnych wyzwisk pod adresem Głowy Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Oświadczyła też publicznie, że za te słowa przepraszać nie zamierza. Jest to wystarczający powód, by Teatrowi Ósmego Dnia nie proponowano udziału w Festiwalu, przynajmniej dopóki p. Ewa Wójciak jest jego Dyrektorem, a zespół w żaden sposób nie odciął się od jej wypowiedzi, obrażającej uczucia katolików.
Zwracam się z prośbą o wykreślenie występu Teatru Ósmego Dnia z programu Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
z wyrazami należnego szacunku

/Jerzy Kropiwnicki/

 

Mój komentarz:

Ja osobiście zmieniłabym nazwę Festiwalu  na  Festiwal Poprawności Politycznej