Czyściciele kamienic w akcji

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym odbywa się rozprawa p-ko Agnieszce Wojciechowskiej van Heukelom. Proces wytoczyli czyściciele kamienic z Targowej

 

Działaczka społeczna, dawna działaczka opozycji antykomunistycznej  Agnieszka Wojciechowska van Heukelom została pozwana przez tzw czyścicieli z Targowej do sądu za to, iż nazwała ich czyścicielami i nagłośniła sprawę . 

Obaj panowie – prawnicy z wykształcenia nie uważają się za czyścicieli, mimo iż opróżnili podobnymi metodami już kilka kamienic w różnych miastach ( drastyczne podwyżki czynszów , demontaż okien, odcinanie mediów etc) Wiele osób nazywa ich publicznie czyścicielami ale nie pozywają ich  do sądu .Wojnę wypowiedzieli Agnieszce 

Wytoczenie procesu Agnieszce Wojciechowskiej van Heukelom to rodzaj represji za to,że skutecznie i konsekwentnie obnaża ich działania oraz  staje w obronie dręczonych lokatorów

 

Po półtora roku po wystąpieniu przeciwko Agnieszce Wojciechowskiej z aktem oskarżenia czyściciele chcieli nieoczekiwanie utajnić proces.

Jeden z nich – Konrad Deptuła jest czynnym radcą prawnym zarejestrowanym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi . Nie chciał procesu w obecności publiczności i mediów .

Wniosek o utajnienie procesu wytoczonego przez tzw. czyścicieli Agnieszce Wojciechowskiej zbiegł się w czasie z wejściem w życie nowych przepisów pozwalających na karanie tych właścicieli, pełnomocników i zarządców, którzy nękają lokatorów aby podstępnie usunąć ich z zamieszkiwanych dotąd kamienic. 

Posłowie podczas debaty nad nowelizacją ustawy wyraźnie podkreślali, że to dzięki nagłaśnianiu spraw i obnażaniu takich działań mogli wreszcie skutecznie zmienić prawo ( nowe przepisy obowiązują od stycznia 2016 )  

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom nie zgodziła się się na utajnienie rozprawy 

Twierdzi , że jest niewinna a oskarżenie bezpodstawne . Podkreśla, że ujawniając działania tzw czyścicieli na Targowej działała w interesie społecznym. Liczy na rzetelny, jawny proces . 

Po 2 tygodniach SĄD przychylił się do jej zdania .Proces jest jawny, odbywa się z udziałem publiczności i mediów.